Dainų ir muzikos šventė Šeduvos gimnazijoje

Pavasaris Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijoje siejasi su skambiomis dainomis prancūzų kalba. 2019 m. balandžio 12 d., jau XI-ąjį kartą, vyko Lietuvos prancūziškų dainų festivalis „Meilė keičia pasaulį (L‘amour change le monde)“. Dalyvius pasveikino Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijos šokių studija „Vaivorykštė“ (vadovas Astijus Poška). EMILE klasės mokiniai parodė spektaklį „Atvirkščia pasaka“ (pagal S. Rominger kūrinį).

Į respublikinį renginį suvažiavo frankofonai iš 23 Lietuvos ugdymo įstaigų ir pradžiugino 25 pasirodymais. Svečiai atvyko iš Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos ir Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos. Savo dainomis žiūrovus stebino dalyviai iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Klaipėdos „Varpo“, Šiaulių Stasio Šalkauskio, Panevėžio Kazimiero Paltaroko, Varėnos „Ąžuolo“, Trakų Vytauto Didžiojo ir kitų gimnazijų bei Vilniaus Jono Basanavičiaus, Klaipėdos „Smeltės“ ir kitų progimnazijų, bei Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos. Prancūzų kalbos ir kultūros mylėtojus sveikino Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Kavaliauskienė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė Gailutė Toleikienė bei Prancūzų instituto Lietuvoje kalbos ir švietimo programos vadovė Snieguolė Kavoliūnienė. Jos pasidžiaugė susirinkusiųjų entuziazmu ir neblėstančiu noru dainuoti skambia prancūzų kalba, linkėjo visiems sėkmės. Festivalio pradžią paskelbė prancūzų kalbos mokytoja metodininkė Virginija Butvilienė, šio renginio iniciatorė ir organizatorė.

Po įžanginių kalbų buvo pristatyta garbinga vertinimo komisija. Jos pirmininkė – Snieguolė Kavoliūnienė, Prancūzų instituto Lietuvoje kalbos ir švietimo programos vadovė. Nariai: Prancūzų instituto Lietuvoje direktoriaus asistentė Giedrė Bernotaitė-Salfati, Šeduvos kultūros ir amatų centro l. e. p. direktorė Izolina Stanulienė, Klaipėdos regos ugdymo centro meninio ugdymo mokytoja, muzikos ekspertė Loreta Skromanaitė-Aukštuolienė, IX festivalio didžiojo prizo laimėtojas Gabrielius Verdingas. Jiems teko atsakomybė išrinkti geriausius solistus ir ansamblius, paskirti nominacijas. Kol komisija tarėsi, mokytojai buvo pakviesti į paskaitą „Mokyti prancūzų kalbos kaip užsienio kalbos šiandien: kultūra, visuomenė ir naujos pedagoginės tendencijos“ (lektorė Jūratė Šimkuvienė, Šiaulių Didždvario gimnazijos prancūzų kalbos mokytoja metodininkė), o dalyviai klausėsi X respublikinio festivalio didžiojo prizo laureatės Unės Baranauskaitės įspūdžių iš kelionės po Prancūziją. Taigi, laukimas neprailgo, komisija netrukus pateikė savo pastebėjimus ir išvadas. 

5–8 klasių solistų grupėje I vietą iškovojo Nojus Žebrauskas su grupe „Rock ID“ iš Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos, II vietą pelnė Marta Judickaitė iš Alytaus Piliakalnio progimnazijos, o III vieta atiteko Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos solistei Rugilei Garbaliauskaitei. Ansamblių kategorijoje I vietą užėmė Klaipėdos „Smeltės“ progimnazijos mišrus vokalinis ansamblis „Emiliukai“, II vietą laimėjo Šiaulių „Juventos“ progimnazijos kvartetas, III vietą iškovojo Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos vokalinis mergaičių ansamblis. Vyresniųjų grupėje I vietą iškovojo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos solistė Ieva Kazlauskaitė, II vietą – Kauno LSMU gimnazijos solistė Ieva Aleknaitė, III vietą užėmė Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos solistė Emilija Švegždaitė. Festivalyje dalyvavo tik vienas vyresniųjų klasių mokinių ansamblis – merginos iš Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos. Jų pasirodymą komisija įvertino skirdama III vietą. Laimėtojai buvo apdovanoti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus diplomais ir rėmėjų dovanomis, visiems festivalyje dalyvavusiems atlikėjams buvo įteiktos padėkos. Didįjį prizą (kelionę į Prancūziją) laimėjo solistė Marija Kacilevičiūtė iš Pakruojo r. Linkuvos gimnazijos.

Nominacijas už geriausią prancūzišką raišką ir originaliausią pasirodymą laimėjo Ieva Kazlauskaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos, elegantiškiausiai pasirodė Klaipėdos „Smeltės“ progimnazijos mišrus vokalinis ansamblis „Emiliukai“, balso virtuoze pripažinta Marija Kacilevičiūtė iš Pakruojo r. Linkuvos gimnazijos, artistiškiausiai pasirodė Šiaulių „Juventos“ progimnazijos solistas Armantas Gružas. Festivalio dalyviams buvo įsteigti ir specialieji prizai: prancūzų kalbos mokytojos Elenos Tumasonienės vardo piniginis prizas atiteko didžiojo prizo laimėtojai, balso virtuozei Marijai Kacilevičiūtei, Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacijos dovana – solistui Nojui Žebrauskui.

Renginiui dar daugiau spalvų suteikė solistės Elena Klimkevičiūtė iš Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos ir Liepa Ribokaitė su grupe „Printemps“ iš Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos.

Baigiantis renginiui, nuskambėjo padėkos tiems, be kurių darbo ar nuoširdžios pagalbos neįsivaizduojamas toks didelis renginys. Be abejo, vėl tartas ačiū talentingiesiems atlikėjams ir juos ruošusiems mokytojams. Ypatingas dėmesys skirtas festivalio sumanytojai, organizatorei, entuziastei, prancūzų kalbos mokytojai metodininkei Virginijai Butvilienei: dėl jos neišsenkančios energijos kiekvieną pavasarį per Šeduvą nuvilnija prancūziškos dainos. Gera žinoti, kad laikui bėgant daugėja ne tik pasiilgstančių šios šventės, bet ir padedančių ją suorganizuoti: kasmet sulaukiama pritarimo ir paramos iš Prancūzijos ambasados, Prancūzų instituto Lietuvoje, Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacijos, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus ir kitų įstaigų bei organizacijų, rėmėjų ir Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijos.

Festivalis pasibaigė, bet dainos, atliktos meilės kalba, dar ilgai lydės tuos, kurie jas išgirdo.