Image
Image
Image

Priartėjo rajono pakraščiai...

Palei geležinkelį link Tilžės yra Tyrulių miestelis – seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Pastatytas tarybiniais metais darbininkams, kurie dirbo Didžiojo Tyrulio durpyne. Pagal amžių visai jaunas – stovi nuo 1953 m., tvarkingas, bet nebėra darbo, todėl labai sumažėjo gyventojų. Kultūros namai veikia, yra net keli saviveiklos kolektyvai, nes žmonės ten optimistai. Už poros kilometrų – Polekėlė. Iš tolo šviečia balta Šv. Mergelės Marijos Širdies bažnyčia, kuri iki 1924 m. vadinosi Daujotavos vardu. Mat pinigus ir žemę bažnyčios statybai dovanojo Jurgis Daujotas. Jis turėjo dvarą, kuris seniai nugriautas, o paskutinė dvaro šeimininkė buvo Ieva Daujotaitė – mokėjo net 17 užsienio kalbų ir puikiausiai piešė portretus. Daujotų giminės koplyčia-mauzoliejus stovi, tik labai jau apleista. Dar išlikę tos koplyčios puošybos elementai, kuriuos būtų galima restauruoti. Neatsiranda šiais laikais fundatorių kaip buvę Daujotai ir tokio puikaus paminklo nėra kam sutvarkyti.

Istorija negailestinga, bažnyčia 1939 m. sudegė. Pradėta atstatyti, bet baigta tik po karo – 1977 m. Tai naujausia bažnyčia rajone.

Sustojome prie kraštotyrininko Balio ir dailininko Jono Buračų gimtojo namo. Jo langai užkalti, bet viduje 1991 m. šiokia tokia restauracija vyko. Visai šalia yra Sidarų pilkapis. Šiaulėnų miestelio aikštėje stovi paminklas Baliui Buračui. Paminklo autorius – radviliškietis skulptorius Stasys Žirgulis. Šiaulėnų gyventojai pažymėjo ir savo kraštiečio Lietuvos karo lakūno Jono Masiulio atminimą gražiu paminkliniu akmeniu.

Šiaulėnuose aplankėme ir Šemetų koplyčią-mauzoliejų. Ji stovi nuo 1850 m., o pastatyta Diktariškių dvaro savininko Juozapo Šemetos lėšomis. Rūsyje yra 24 nišos karstams, 19 yra užpildytos. Koplyčia puikiai restauruota, atkurtas autentiškas vidus ir išorė. Yra žinoma, kad čia palaidota 11 asmenų – tarp jų ir vyskupas. Įdomus ne tik pastatas, bet ir Šemetų herbas su gulbe ir liūtu. Šiaulėnų Šv. Onos bažnyčia irgi turi ilgą istoriją. 1514 m. buvo pastatyta medinė, kuri sudegė. Jonas Šemeta 1857 m. pastatė mūrinę su romantinės ir gotikinės architektūros bruožais, stačiakampę ir dvibokštę. Šemetai priklausė ir Šiaulėnų dvaras, to dvaro istorija yra ilga ir sudėtinga. Dabar tik liekanos žymi dvaro vietą.

Aplankytas ir Kudinų, Kalnų piliakalnis, vadinamas Šiaulės kalnu. Kalnas minimas dar Livonijos ir Kryžiuočių ordino kronikose. Išlikusios legendos ir istoriniai faktai, o dabar galime džiaugtis Šiaulės apžvalgos bokštu, kurio aukštis 21 metras. Nuo jo matosi tolumos su puikiais vaizdais – ypač dabar gražios rudens spalvos. Papėdėje yra puikiausia vieta poilsiui. Gerai įrengta pavėsinė sugundė senjorus draugiškai pasidalinti lauknešėlių turinį, aptarti kelionę, pasidžiaugti savo sugebėjimu mokytis – įgyti žinių apie savo rajoną tiesiog būtina.

Dangus prašvito ir mes geriausios nuotaikos lydini pasukome link namų. Kaukėto muzikanto muzikos sutikti aplankėme Šiaulėnų krašto muziejų. Stebėjomės tokia gausia ekspozicija ir pasakotojo, gerai žinomo tautodailininko žiniomis apie eksponatus. Jis pasiūlė pasimatuoti milžiniškas lietuviškas klumpes – jeigu tiks, tai laimė tikrai garantuota.

Išvyka labai patiko, esame labai dėkingi Vytautui Simeliui už puikią dovaną – šią pamoką su visomis rajono istorijomis, legendomis ir dabartimi. Pamatėme savo akimis, kad rajono pakraščiai nėra tokie nusigyvenę ir sugriuvę, kaip girdisi kalbant ir skaitant spaudoje. Rajonas gražėja.

Parengė Danguolė Dabašinskienė, TAU turizmo grupės vadovė, ekskursijos dalyvė


© 2021 Radviliškio r. sav. švietimo ir sporto paslaugų centras. Visos teisės saugomos.

Please publish modules in offcanvas position.